Yapıyorum » Kendin Yap » Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Damlayan musluk tamiri yetişkin her insanın öğrenmesi gereken basit bir işlemdir. Tesisatla ilgili tamiratlarda gerektiği yerde profesyonel yardım almak normal olsa da basit birkaç tamirat işlemi size hem zamandan hem de maddi yönden tasarruf sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere damlayan musluk tamirini anlatırken kendinize olan güveninizi de arttıracağımızı düşünüyoruz.

Paylaş :
Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır? #8966
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 48 sn

Damlayan musluk tamiri yetişkin her insanın öğrenmesi gereken basit bir işlemdir. Tesisatla ilgili tamiratlarda gerektiği yerde profesyonel yardım almak normal olsa da basit birkaç tamirat işlemi size hem zamandan hem de maddi yönden tasarruf sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere damlayan musluk tamirini anlatırken kendinize olan güveninizi de arttıracağımızı düşünüyoruz.

Musluk/Batarya Nasıl Çalışır?

Damlayan musluk tamirini öğrenmeden önce musluk ve bataryaların nasıl çalıştığını öğrenmek faydalı olacaktır. Bataryalar üstlerindeki kol veya kulplarından açılıp kapanırlar. Bu aksiyon şebekeden gelen suyu musluktan akıtmaya yarar. Bunun yanında mikserli veya çift girişli de denilen bataryalar suyun sıcaklığını da ayarlamanıza yararlar. Bu bataryalar şebekeden gelen ve ısıtılarak gelen suyu istediğiniz oranda karıştırmanıza yardımcı olurlar.

Musluk Neden Damlatır?

Bataryalar monte edildikten bir süre sonra, kullanım sonucu su damlatmaya başlayabilirler. Bataryalar evimizde en sık kullandığımız elemanlardan biridir. Bu kullanım da salmastranın eskimesine ve en sonunda da işini yapamamasına neden olur.

Neden Damlayan Musluk Tamiri Yapılır?

Damlayan musluk tamiri birçok farklı nedenden ötürü önemlidir. Sürekli damlayan musluk hem cebinize hem de sinirlerinize zararlıdır. Damlayan musluk faturamızı şişirebileceği gibi banyomuzda da hiç geçmeyen bir sese yol açar. Bunların yanında zaten sınırlı su kaynaklarına mahkum olduğumuz günümüzde suyumuzu akıllıca ve cimrice harcamalıyız.

Su tasarrufunun ne kadar önemli bir mesele olduğunu hepimiz biliyoruz. Günümüzde maalesef su kaynaklarımız sınırlı ve yakın gelecekte su harcamamız daha da kısıtlanabilir. Su kısıtlamasını geciktirmek için şimdiden bilinçli su harcamaya başlamak çok daha yararlı olacaktır. Su tasarrufu dünyamız ve ülkemizin geleceği için çok önemli. Uzmanlar 2030 yılında İstanbul’da da kuraklığın olacağını ve su harcamasında kısıtlamaların olacağını belirtseler de bizler sanki su kaynaklarımız sınırsızmış gibi davranıyoruz. Eğer şimdiden su tasarrufuna başlarsak ve suyumuzu bilinçli harcarsak bu tarihi erteleyebiliriz. Damlayan musluğumuzu tamir ederek su tasarrufuna katkıda bulunabiliriz.

Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Damlayan musluğun birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanları salmastra ile ilgili problemlerdir. Salmastranın kendisi zarar görmüş olabilir ya da salmastra altındaki lastik contanın değişmesi gerekebilir. Sadece contayı değiştirmek işe yarayabileceği gibi bu damlamayı sonlandırmazsa salmastranın, o da işe yaramazsa bataryanın tamamen değişmesi gerekebilir. Bataryanızın garantisi sürüyorsa damlayan musluk tamirini kendiniz yapmak yerine üretici firmayla iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Böylece uğraşmanıza gerek kalmayacağı gibi bataryanızın garantisi de zarar görmez.

Gerekli El Aletleri

Bu başlık altında damlayan musluk tamiri için gerekebilecek el aletlerinden bahsedeceğiz. Eğer bu el aletlerini tanımıyorsanız el aletlerinden detaylıca bahsettiğimiz “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Düz tornavida
  • Yıldız tornavida
  • İngiliz anahtarı

Bataryanın Sökülmesi

Bataryanın sökülmesi sanıldığından çok daha kolaydır. Bataryayı sökmeye başlamadan önce suyu vanadan kapattığınıza emin olun. Sonrasında ilk adım olarak kollu bataryanın üstündeki soğuk-sıcak yönünü gösteren yerdeki pim bir tornavida aracılığıyla çıkarılır. Bu kısmın içinde, kolu bataryaya bağlaması için bir vida vardır. Genelde yıldız olan bu vidayı yıldız tornavida yardımıyla sökebilirsiniz. Son olarak da geniş somunu ingiliz anahtarı yardımıyla çıkararak salmastraya ulaşabilirsiniz. Salmastrayı çıkardığınızda biraz su taşması normaldir.

Tamir ve Parça Değişimi

Bataryanızın arızasına göre birçok farklı tamir seçeneğiniz vardır. En kolay ve uygun çözüm; salmastranın altındaki lastik contanın değişimi olacaktır. Eğer bu işe yaramazsa veya salmastranın dıştan görünen bir arızası/kusuru varsa salmastranın tümüyle değişmesi gerekir. Bu aşamada doğru ürün için doğru salmastrayı aldığınızdan emin olmanız gerekir. Gerekli tamiratı yaptıktan sonra bataryayı aynı şekilde bir araya getirip kullanabilirsiniz. Vanadan suyu açarak damlamanın devam edip etmediğini kontrol edin.

Siz Hiç Damlayan Musluk Tamiri Yaptınız mı?

Siz hiç damlayan bir musluk tamir ettiniz mi? Nelere dikkat ettiniz ve zor kısımları hangileriydi? Bunları yorumlarda diğer okuyuclarımızla paylaşarak ilk defa musluk tamiri yapacaklara yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz “Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Öncü Yapı Market‘i inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Öncü Yapı Market

Öncü Yapı Market

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Öncü Yapı Market’te! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

İç Kapı Boyama Nasıl Yapılır ve Öncesinde Nasıl Hazırlanılır? #318

22 Tem 2020

İç Kapı Boyama Nasıl Yapılır ve Öncesinde Nasıl Hazırlanılır?

Evlerimizde daha çok zaman geçirmeyi öğrendikçe kendinyap projelerine olan ilgi artıyor ve bu kendinyap projelerinden birisi de iç kapı boyama. Bu yazımızda size iç kapıların nasıl boyanacağını, nasıl hazırlanacağını ve hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini anlatacağız.
Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır? #7271

14 Oca 2022

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Giderlerin banyoyu kullandığımız müddetçe tıkanması gayet normaldir. Bunun birkaç basit çözümü vardır. Bu yazımızda banyo giderlerinin neden tıkandığını ve bu tıkanıklığın nasıl çözülebileceğini detaylı bir şekilde anlatacağız.
Tekne Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? #2678

23 Şub 2021

Tekne Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tekne bakımı, tekne sahibi herkesin her sene yapması gereken ve teknenin dayanıklılığını arttırken ömrünü uzatan bir dizi adımdır. Bu yazımızda size bu adımları detaylı bir şekilde anlatacağız.