Yapıyorum » Yapı Sözlük » Emprenye Nedir? Ne işe Yarar?

Emprenye Nedir? Ne işe Yarar?

Emprenye işlemi, genelde ahşaba su iticilik, neme dayanıklılık, küf ve mantar oluşumunu engelleme ve kir iticilik özelliklerini sağlar.

Paylaş :
Emprenye Nedir? Ne işe Yarar? #991
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 18 sn

Emprenye; ahşabın dayanıklılığını çeşitli yollardan arttıran, ahşaba kimyasal emdirilmesi işlemidir. Bu işlem, genelde ahşaba su iticilik, neme dayanıklılık, küf ve mantar oluşumunu engelleme ve kir iticilik özelliklerini sağlar.

Weber Emprenye
Weber Emprenye

Ahşabı hiçbir işlem yapmadan iklim şartlarına maruz bırakırsanız, ahşabın ömrü çok kısa olacaktır. Bu yüzden ahşabı neme, mantara ve UV ışınlarına karşı dayanıklı hale getirmeniz gerekir. Eğer ağacınız dayanıklı olursa daha uzun süre kullanılabilir ve bu sayede dolaylı olarak daha az ağaç kesilir. Bu yüzden emprenye, çevre için ve bütçeniz için en iyi çözümdür.

Emprenye
Hemel Timbercare Aqua

Emprenye işlemi endüstriyel olarak uygulanabildiği gibi, sizin uygulamanız için de uygundur. Bunun için kişisel uygulamalara yönelik çeşitli markaların, farklı miktarlardaki ürünleri mevcuttur. Önce ahşap yüzey hazırlanır. Yani kalkmış boyalar, çiçeklenmeler kazınır. Çatlak ve delikler macunla doldurulur. Yüzey zımparalanılarak eşitlenir. Uygulamanın yapılacağı ahşap yüzey kesinlikle kuru olmalıdır ki malzemeyi iyice emebilsin. Son olarak da ahşap doyana kadar emprenye maddesi uygulanır. Daha ayrıntılı bilgi için “Teak Bahçe Mobilyası Bakımı Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Çeşitli emprenye maddeleri için oncuyapimarket.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Öncü Yapı Market

Öncü Yapı Market

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Öncü Yapı Market’te! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Rozet Nedir? Ne işe Yarar? #1301

09 Eki 2020

Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yer daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olması için rozet takılır.
Tepe Duşu Nedir? Ne işe Yarar? #1054

24 Eyl 2020

Tepe Duşu Nedir? Ne işe Yarar?

Tepe duşu, duvara monte edilen ve adından da anlaşılacağı gibi suyun tepeden gelmesini sağlayan sabit duş başlığı çeşididir.
Şerit Metre Nedir ve Nasıl Kullanılması Uygundur? #4761

13 Tem 2021

Şerit Metre Nedir ve Nasıl Kullanılması Uygundur?

Şerit metre belirli iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmeye yarayan bir çeşit cetveldir. Özellikle yapı işlerinde bolca kullanılır. Büyük ölçüler alınacağı zaman uzun cetveller gerekir. Fakat bir cetvel ancak belli bir uzunluğa kadar üretilir ve taşınması da zordur. Şerit metre özellikle portatifliği sayesinde hem büyük hem de küçük ölçü alma işlerinde kullanılır.