Yapıyorum » Yapı Sözlük » Sessiz Boru Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Sessiz Boru Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Sessiz borular hayatımızı kolaylaştıran ve rahatlık sağlayan tesisat elemanlarından biridir. Bu yazımızda bu boruların nerede ve nasıl kullanılabileceğini anlatırken nasıl üretildiklerine de değineceğiz.

Paylaş :
Sessiz Boru Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #7781
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 45 sn

Sessiz boru; özellikle gider borularında sesin azaltılması için çeşitli önlemlerin alındığı boru çeşitleridir. Sessiz borularda atık su, giderden geçerken ses seviyesi minimuma iner. Zaten gürültü kirliliğiyle her an boğuştuğumuz şehir hayatımızda hiç olmazsa borularımızın ses çıkarmaması hayatımıza artı bir değer katacaktır.

Sessiz borular hayatımızı kolaylaştıran ve rahatlık sağlayan tesisat elemanlarından biridir. Bu yazımızda bu boruların nerede ve nasıl kullanılabileceğini anlatırken nasıl meydana geldiklerini de göreceğiz.

Sessiz Boru Nedir?

Sessiz boru özellikle PVC atık boruları için kullanılan bir teknolojidir. Atık su borularındaki farklı sıvılar farklı yoğunluklara sahiptirler. Bu sıvılar atık su borularının iç çeperlerine çarparak gürültüye ve titreşimlere neden olurlar.

Günümüz şehir yaşamında her alan çok önemli. Bu yüzden yüksek katlı binalarda tanımadığımız insanlarla dip dibe yaşıyoruz ve çevremizdeki dairelerin gürültüsüne maruz kalıyoruz. Bunu önlemek için ses izolasyonu yapılır fakat borular için ayrı bir teknoloji gerekir. Birçok farklı markanın sessiz boru seçeneği bulunmaktadır. Bunlar genelde 3 katmandan oluşur en iç ve en dış katmanlar U-PVC’den imal edilirken orta katman mineral bazlı bir maddeden oluşur.

Sessiz borunun iç kısmındaki U-PVC pürüzsüz bir yüzey oluşturarak atıkların kolayca ilerlemesini sağlarken en dıştaki U-PVC darbelere karşı dayanıklılık sağlar. Aradaki mineral bazlı maddeden oluşan katman ise ses izolasyonu sağlayan katmandır. Bu sayede sessiz borularda ses yaklaşık 16dB’in altında kalır.

Sessiz Boru Nerelerde Kullanılır?

Sessiz borular bina içinde, toprak altında ve bina dışında atık sular için kullanılan borulardır. Bu yüzden yani özellikle bina içinde kullanılmaları yüzünden; sızdırmaz olmaları, sessiz olmaları ve dayanıklı olmaları önemlidir. Aksi halde atık su bina içine sızıp binada rutubete veya su hasarlarına yol açabilir.

Diğer Avantajlar

  • Darbelere karşı dayanıklıdır.
  • Kolayca monte edilir.
  • Yangın dayanımı yüksektir.
  • Neredeyse metal kadar güçlüdür.
  • Kimyasallara karşı dayanımı yüksektir.
  • Özel aksesuarlara ihtiyaç duyulmaz.
  • Sessiz boru ezilmez.
  • Isı dayanımı yüksektir. (yaklaşık 95°C sıcaklığa kadar)
  • Pürüzsüz iç çepere sahiptir.
  • Yüksek sızdırmazlık sağlar.

Umuyoruz “Sessiz Boru Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımız sessiz borular ile ilgili sizi yeterince bilgilendirmiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz, benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Onlarca yazımızdan birkaçı mutlaka ilginizi çekecektir. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyatlarla ve güvenle satın almak içinse Öncü Yapı Market‘i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız size en kısa zamanda dönüş yapacağız.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Öncü Yapı Market

Öncü Yapı Market

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Öncü Yapı Market’te! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Matkap Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır? #4839

22 Tem 2021

Matkap Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Matkap çok yönlü bir elektrikli el aletidir. Ucuna takılabilen başlıklar sayesinde duvarda delik açmaktan vida sıkmaya kadar birçok farklı işte kullanılabilir. Hatta matkaba takılan uçlar sayesinde yüzeylere zımpara bile yapabilirsiniz.
Boya Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir? #1878

26 Kas 2020

Boya Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir?

Boya uygulaması yaparken kullanılan fırçalara boya fırçası denir. Boya fırçası çeşitleri ve kullanımları için yazımızı incelemenizi öneririz.
Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır? #3800

25 May 2021

Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır?

Salmastra; sabit ve hareketli iki parça arasındaki sızdırmazlığı sağlamaya yarayan tesisat elemanıdır. Özellikle pompalarda, musluklarda ve mil yataklarında çok sık kullanılırlar. Salmastra sayesinde sızdırmazlık çok kolay bir şekilde ve düşük bir maliyetle çözülmüş olur.